Yüksekovalı Besicilerin Zorlu Kış Mücadelesi

YÜKSEKOVA GÜNCEL - HABER MERKEZİ

Yüksekova ilçesinde Kış mevsiminin uzun ve çetin geçmesiyle besiciler, hayvanlarını doyurabilmek için yoğun bir mesai harcıyor.

Kar kalınlığının merkezde 1 bir metreyi, yüksek kesimlerde ise 2 metreyi  bulduğu Yüksekova'da besiciler, hayvanlarının temel ihtiyaçlarını karşılamak için soğuk hava ve kar yağışıyla mücadele ediyor.

İlçeye 13 kilometre uzaklıkta bulunan Dedeler (Zizan) köyünde yaşayan ve hayvancılıkla uğraşan aileler, güne erken saatlerde başlayarak ahırların yolunu tutuyor.

Ahırın etrafında biriken karları uzun bir uğraş sonunda temizleyen köylüler, buraya at yardımıyla ot taşıyor. Akşama kadar 3 sefer yaparak, hayvanlarını bu şekilde otlatıyorlar.

Besiciliğin zorlu bir iş olduğunu belirten Haci Arslan,’’Kışımız 6 ay boyunca böle kar temizlemekle, soğukla mücadeleyle geçiyor. Bugün buraya sabah saatlerinde geldik. biriken karları temizledik. Hayvanlarımız için ot taşıdık. Bu işlemi 6 ay boyunca yapıyoruz" dedi.

"Kış mevsimi bizim zorlu sürecimiz’’

Zorlu kış sürecini yaşadıklarını söyleyen Besicilerden Murat Arslan," Nisan ayına kadar işimiz karla mücadele etmek. Bazen tipi oluyor eve gidip gelmekte çok zorluk yaşıyoruz. Yazın ot biçmekle geçiyor, kışın kar temizlemekle geçiyor. bu şekilde zorlu bir yaşamımız var. Yazın ovada biçtiğimiz otları traktör yardımıyla köyde stokluyoruz. İşte gördüğünüz gibi hayvanlarımızı beslemek için at yardımıyla kızakla otları taşıyoruz"İfadelerini kullandı.

"Yaz kış geçimimiz Hayvancılık’’

Ailece bu işi yaptıklarını söyleyen Yaşar Arslan ise, "Her birimizin görevi ayrı kimimiz otları taşıyor, kimimiz dağıyor, kimimiz ise koyunlarla ilginiyor. Hayvancılık zorluda olsa geçim kaynağımızdır. Şuan çoğu koyunumuz doğuruyor, çoğuda gebe olduğu için gece geç saatlerde en az 2-3 kez ahırda koyunları kontrol ediyoruz. Yeni doğan kuzu ve oğlakları yeri geldiğinde biberonla besliyoruz" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2021, 03:11

Metin Tek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER