31 NUMARALI REKLAM ALANI
Yüksekovalı Kadınların Elinde Ürünler Yenilik Kazandırıyor
METİN TEK - YÜKSEKOVA GÜNCEL

Yüksekova Halk Eğitim Merkezi bünyesinde açılan kurslarda eğitim gören kursiyerler, atıl durumdaki kumaş ve kıyafetleri değerlendirerek, yeni kıyafetler tasarlıyor.

İlçenin Orman Mahallesinde bulunan ve Halk eğitim bünyesinde açılan geri dönüşüm giyim ve nakış kursunda eski kumaşlar tekrar hayata kazandırılıyor.

Dikiş kursunda kursiyerler kullanmadıkları eski kıyafetleri çöpe atmak yerine gittikleri geri dönüşüm giyim ve nakış kursunda değerlendirerek, öğrendikleri tekniklerle hem israfın önüne geçiyor hem de kendi elleriyle eski kumaşı yeni ürünlere çeviriyor. Kursta üretilen çeşitli giyim ürünleri satılarak, elde edilen gelir ile kursiyerler kendi ev bütçelerine katkı sağlıyor.

Yaşları 15 ila 45 arasında değişen 17 kadının katıldığı kursta, kursiyerler hem  eğitim alıyor hem de boş vakitlerini değerlendirerek sosyalleşiyor.

“ESKİ KUMAŞLARDAN YENİ ŞEYLER ÜRETMEYE BAŞLADIK”,

Kurs hakkında açıklamalarda bulunan Usta öğretici Arife Gemicioğlu,”Geleneksel el sanatları lisans mezunuyum. 5 yıldır Halk eğitimde usta öğreticilik görevini yapmaktayım. Kadınlara iş öğretmek, yeni şeyler öğretmek hoşuma gidiyor. Yaklaşık 2 aydır buradayız 17 kursiyerim var. Kursiyerler maddi imkânsızlıklar nedeniyle kumaş alamıyorlar. Kursiyerlerimle beraber kumaş hakkında neler yapabiliriz konusun da düşündük ve geri dönüşüm fikri oluşturmaya çalıştık. Eski kumaşlardan yeni şeyler üretmeye başladık. Artan kumaşları değerlendirdik ve bu sayede öğrencilerim hem kumaşlarını değerlendirdiler hem de güzel şeyler öğrendiler. Öğrenciler sürekli sipariş alıyor, biz bu siparişleri hazırlayıp satıyoruz. Elde ettiğimiz gelirleri öğrenciler kendi ev bütçesine katkıda bulunuyor ve yeni kumaşlar almaya çalışıyoruz. Kursumuza talep çok var herkese tavsiye ediyorum kadınların bu mesleği öğrenmelerini çok istiyorum. Bu kursu açmamıza imkân sağlayan Yüksekova Kaymakamlığımıza, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüne teşekkür ediyorum” dedi.

“GÜZEL VAKİT GEÇİRİYORUZ”

Kursa 2 ay önce başladığını söyleyen Zahide Akdoğan isimli kursiyer,”Kursumuzda evdeki eskimiş fazla kumaşlarımızı değerlendiriyoruz. Şuana kadar yeni kumaşla hiç ürün üretmedik. Tamamen eski kumaşlardan ürünler üretiyoruz. Evdeki işlerimizi tamamladıktan sonra kursa geliyoruz. Burada güzel vakit geçiriyoruz, yeni arkadaşlıklar edindik. Tüm kadınlara tavsiye ediyorum” dedi.

“ZAMAN KOMŞULARIMIZDAN ESKİ KUMAŞ İSTİYORUZ”

Zehra Yorgun isimli kursiyer, yardım talebinde bulunarak şöyle konuştu.Yorgun,”Kaymakam beyden kumaş ve makine yardımı talep ediyoruz. Bu konuda bizlere yardım ederlerse çok mutlu oluruz. Evdeki tüm eskileri kullandık çoğu zaman komşularımızdan eski kumaş istiyoruz. Burada çok şey öğrendik, özellikle geri dönüşüm konusunda çok şey öğrendik. Çöpe atılacak kumaşı biz burada farklı bir ürüne çeviriyoruz. Bu konuda emeği olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

“KADINLARIMIZ SOSYAL HAYATA KATILABİLSİN”

Kursu ziyaret eden Halk Eğitim Merkezi Müdürü Osman Doğan ise, Halk eğitim bünyesinde ilçede yaklaşık aktif olarak 420 kursun olduğunu ifade etti.

Doğan,” Yüksekova’nın daha çok ihtiyacı olan kadınların biraz daha sosyal hayata girmesini sağlayacak kurslar olması mesela dikiş nakış kursu, el sanatları, giyim kursları ve bu yönde çalışmalarımız var. Diliyoruz ki kadınlarımız bu alanlarda daha çok çalışsın, daha çok sosyal hayata katılabilsin. Kurslarımızın daha verimli olabilmesi için sürekli denetleyip ziyaret ediyoruz. İnanıyoruz ki bu kurlarımızı daha ileri seviyeye taşıyacağız” şeklinde konuştu.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Arife Gemicioğlu 8 ay önce

Ellerinize ve emeğinize sağlık umarım bu haber güzel şeylere vesile olur teşekkürler

Yüksekova'da Trafik Kazası: 1 Yaralı
Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde meydana gelen trafik kazasında 1 kişi yaralandı.

Haberi Oku