Yüksekovalı Vahdettin Amca Yıllardır Tek Başına Köyde Yaşıyor

METİN TEK - YÜKSEKOVA GÜNCEL

Yüksekova ilçesinin Doski bölgesinde bulunan Cevizli köyünde yaşayan Vahdettin Barut (82), 50 senedir tek başına köyde yaşayarak hayatını sürdürüyor.

İlçe merkezine 40 kilometre uzaklıkta bulunan Cevizli köyünde tek başına yaşanan Vahdettin amcanın ailesinin Yüksekova'ya yerleşmesine rağmen yıllardır köyünü terk etmiyor.

Köyünde hayvancılık yaparak geçimini sağlayan Barut, 50 yıldır 2 bin 500 rakımlı karlı dağların yamacındaki köyünden vazgeçmiyor.

Doğa ile iç içe temiz bir yaşam sürdüren Barut, sabahın ilk ışıklarıyla soluğu hemen koyunlarının yanında alarak onlarla ilgileniyor. Yıllardır kendine ait bir yaşam benimseyen Barut, hemen hemen her işe koşuyor.

Gün boyu hayvanlarla ilgilenen Barut, geriye kalan zamanında ise gündelik işlerini yapıyor.

Köydeki bahçesini eken, kendi yemeğini ve çayını yapan Barut, yaşanan korona virüs salgını nedeniyle yalnızlığından mutlu olduğunu söyledi.

Doğayla iç içe yaşadığını belirten Vahdettin Barut, “Ben 82 yaşındayım. Yaz kış köyümde tek başıma yaşıyorum. Bütün işlerimi tek başıma yapıyorum. Koyunlarıma bakıyorum, bahçemi ekiyorum, yemeğimi yapıyorum. Kalan tüm işleri tek başıma yapıyorum. Ben yalnızlığa alışmışım. Her şeyden uzak doğayla iç içe yaşıyorum. Korona virüs diyorlar, ben o hastalıktan da uzağım. Ben doğal bitkileri yıllarca tükettim, asla doğadan vazgeçmedim ve vazgeçmeyeceğim. Allah bana ömür verdikçe hayatıma bu şekilde devam edeceğim. Ben köyümü seviyorum” dedi.

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2021, 14:04

Metin Tek

YORUM EKLE
YORUMLAR
....?
....? - 4 ay Önce

valla helal olsun amcaya en sevdiğim hayat herseyden herkesten uzak doğayla içiçe

Ayhan aykut
Ayhan aykut - 4 ay Önce

Cevizli neresidir, Kürtçe aldı nedir gundi

SIRADAKİ HABER