Yüksekovalılar Evinin Kapısını YKS’ye Girecek Öğrencilere Açtı

METİN TEK - ERDİNÇ DÜZEN - YÜKSEKOVA GÜNCEL

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca (ÖSYM) Hakkari’nin Yüksekova ilçesinin sınav merkezi ilan edilmesi sevinçle karşılanırken, vatandaşlar Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) girecek öğrencilere konaklamaları için kapılarını açtı.

Önceki senelerde 2 veya 3 gün önceden YKS için Hakkari il merkezi ve Van'a giden öğrenciler, yol ve barınma sorununun yanında maddi bir külfetle karşılaşıyorlardı.

 Bu yıl ise sınav merkezi olan Yüksekova, sınava girecek öğrencilerin böyle sorunlarla karşı karşıya kalmayacak olmalarından dolayı büyük mutluluk yaşıyor.

İlçe halkı, çevre köy ve ilçelerden gelecek öğrencileri en iyi şartlarda ağırlamak için kolları sıvadı.

Gülcan Tekin adlı öğrenci, Yüksekova’nın sınav merkezi olarak belirlenmesinin hem vatandaşlar hem de öğrenciler açısından çok güzel olduğunu belirterek, “Önceki senelerde biz Hakkari il merkezi ve Van’a gidiyorduk ve okullarımızı bulamıyorduk. Yer konusunda çok sıkıntı çekiyorduk. Başka evlerde kalıyorduk. Ne kahvaltı yapabiliyorduk ne de uyuyabiliyorduk. Bu da sınav için negatif enerji oluşturuyordu. Şimdi ise Yüksekova’da sınava gireceğiz. Hemen hemen herkes tüm okulları biliyor ve rahatlıkla bulabiliyor. Dışarıdan gelen öğrenciler için de Yüksekovalı tüm vatandaşlarımız evlerinin kapılarını açtılar. Yer sıkıntısı yaşayan öğrenciler için biz de misafir etmeye ve ağırlamaya hazırız” dedi.

  Otel sahibi Vefa Baskın da, üniversiteye geçiş sınavının Yüksekova’da yapılmasının çok güzel olduğunu belirterek, “Öğrencilerimiz daha önce Van ve Hakkari’ye gidiyordu. Yol ve konaklama sorunlarını çok yaşıyorlardı. Şükürler olsun şimdi kendi okullarında girecekler. Bizde otel sahibi olarak dışarıdan gelecek tüm öğrencilere yardımcı olacağız. Yüksekova halkı misafirperverliği ile nam salıyor. Öğrencilerimiz eskiden dışarı çıktığı zaman her konuda sıkıntı yaşıyorlardı. Bizde bu sıkıntıları bildiğimiz için dışarıdan gelen tüm öğrenci ve velilere kapımızı sonuna kadar açtık. Sınava girecek tüm öğrencilere başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

  YKS’ye girecek olan Kamert Canan, sınavların Yüksekova’da yapılacak olmasından çok memnun olduğunu dile getirerek, “Van’a gittiğimiz zaman strese giriyorduk. Nerde kalacağız diye telaş yapıyorduk. Şimdi ise böyle bir sıkıntımız olmayacak. Kendi evimizden kalkıp sınava gireceğiz. Dışarıdan gelen tüm öğrenciler için de kapımız açıktır. Sınava girecek herkese başarılar diliyorum” diye konuştu.

  İşletme sahibi Necip Çapraz da, öğrencilerin bu hafta sonu sınava gireceğini belirterek, “Yüksekova potansiyeliyle öğrenci memleketi olma yolundadır. Dışarıdan gelecek tüm öğrencilere kapımız açık. Yüksekova misafirperverliğiyle bilinen bir memleket. İnşallah bu sınavlardan sonra Yüksekova da üniversitesine kavuşur. Esnaf olarak büyük bir sınav veriyoruz. Gelecek tüm öğrencilere yardımcı olma yolunda en iyi şekilde çalışıyoruz. Tüm öğrencilere Allah zihin açıklığı versin, başarılar diliyorum” dedi.

  Yüksekova Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Vedat Çoğaç, YKS’nin Yüksekova'da yapılacak olmasının önemli olduğunu söyleyerek, “Hem şehrin prestiji için hem de şehirde bulunan esnaf için çok önemli bir adım. Yüksekova sınav merkezi yapıldığı için tüm mülki amirlere teşekkür ederiz. Yüksekova'ya gelen tüm öğrencilere herkes evinin kapısını açtı. Tüm öğrenci kardeşlerimize başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.

Özdil Eğitim Kurumları Müdürü Behçet Özdil ise,''YKS sınavının ilçemizde yapılması için sürekli gündem oluşturan, siz basın mensupları veli ve öğrencilerimiz çığlığına kulak verdiğiniz için öncelikle size teşekkür ediyorum. Sınavın Yüksekova'da yapılması için Ankara ile diplomaside yoğun emek veren Kaymakamız ve ilçe mülkü amirlarimize de teşekkür ederiz. Daha önce öğrencilerimiz Hakkâri ve Van'a gidiyordu. Gerek yol sorunu, gereksede barınma ve ekonomik sorunlar yaşıyordu. Buda öğrencilerimizin sınava motive olmaları ve sınava rahat bir şekilde girmelerini engelliyordu. Şimdi ise öğrencilerimiz aileri ile birlikte sınava gidebilecek buda öğrenci açısından büyük önem arz etmektedir''dedi.

Simitçi Dünyası'nın sahibi Mütalip Gelincik,''Bilindiği üzere önceki senelerde YKS sınavı hep Hakkâri merkez ve Van'da yapılıyordu. Yüksekova'dan giden öğrenci kardeşlerimiz 2-3 gün Kala kendilerini adapte etmek için gitmek zorunda kalıyorlardı. Ekonomik sorunlar başta olmak üzere barınma olsun yol olsun, çok sorun yaşadılar. Bu sene bir İlk olarak artık sınav Yüksekova'da yapılacak. Ulaşım konusunda çok rahat Bir kolaylık bazı okullara yürüyerek gidebilecekler. Şemdinli ve Derecik bölgesinde gelen öğrenciler içinde, esnaflar olarak yardımcı olmamız gerekiyor. Barınma konusunda yer konusunda yardımcı olmalıyız. Çünkü bu gençler bizim geleceğimiz ileride bizi sevk ve idare edecek yönetecek kardeşlerimizdir. Sınavların Yüksekova'da yapılması için, emek veren Yüksekova Kaymakamımız Osman Doğramacı'ya teşekkür ediyorum''İfadelerini kullandı.

Hakkari Tüketiciler Birliği Derneği Başkanı Perviz Geçirgen,’’Daha önce şehir dışına gidiliyordu sınavlar için. Öğrencilerimiz artık Yüksekova'da hazırlanıyor olması bizim için büyük bir sevinç. Dolayısıyla buna sebep olan alt yapısını hazırlayan herkes teşekkür ederim. Yüksekovalı vatandaşlarımız bize çok sayıda mesaj attı. Dışardan gelen öğrencileri misafir etmekten büyük Bir mutluluk duyacaklarını söylediler. Bu sınavın Yüksekova'da yapılması esnafımız içinde Bir canlanma oldu. Bu iki günlük sınav sürecinde herkese ricam korna sesi ve gürültü yapacak tüm etkinliklerden kaçınız. Sınava girecek tüm öğrenci kardeşlerime teşekkür ediyorum’’Şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2021, 16:05

Metin Tek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER